Városlista
2025. április 16, szerda - Csongor

Hírek

2012. Március 19. 14:13, hétfő | Belföld
Forrás: mno.hu / MTI

Fehér tetővel a hőség ellen

Fehér tetővel a hőség ellen

Fehér tetők építése nagyban segíti a városi hőszigeteffektus csökkentését – mutatták ki amerikai kutatók.

A szakemberek azt vizsgálták, miként segíti a háztetők „kifehérítését” célzó New York-i program Michael Bloomberg polgármester azon erőfeszítéseit, hogy 2030-ra 30 százalékkal csökkentsék az amerikai megapoliszban az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Kimutatták, hogy 2011 nyarának legmelegebb napján New Yorkban a fehér tetők több mint 5 Celsius-fokkal hűvösebbek voltak, mint a hagyományos fekete színűek. 2011. július 22-én, amikor a hőhullám csúcsán a városban az elektromos energiafelhasználás rekordnagyságúra rúgott, a sötét, fényelnyelő tetők felületén 76 Celsius-fokot mértek, miközben a fehér tetők 5 fokkal kevesebbre hevültek. 2011 nyarának átlagát tekintve a fehér tető felületén mért csúcshőmérséklet több mint 6 fokkal kevesebb volt, mint a szokásos fekete tetőn – olvasható a Science Daily tudományos ismeretterjesztő hírportálon közzétett tanulmányban.

A New York-i „hideg tető” programhoz hasonlóan a fehér tetők széles körű elterjesztésével csökkenteni lehetne a városok hőmérsékletét, miközben áramot lehetne megspórolni, és csökkenteni lehetne az üvegházhatású gázok kibocsátását is – idézte a portál Stuart Graffint, a Kolumbia Egyetem szakemberét.

A városokban a hőmérséklet általában melegebb, mint a körülötte lévő területeken: az aszfalt, a sötét színű beton- és téglaépületek, a fémszerkezetek több hőt nyelnek el, mint a környező erdős-mezős területek. Ezt a jelenséget nevezik városi hőszigetnek. New Yorkban a hőszigetnek jellegzetesebb hatása van: az éjszakai hőmérsékletet néhány fokkal emeli, ami elkerülhető lenne – állítja egy korábbi tanulmány.

A városok tetői általában a vízszigetelésükhöz használt szurok miatt feketék, mert ez az anyag képlékeny, és jobban idomul a tetők geometriájához. Ám klimatikus szempontból sokkal ésszerűbb világos, fehér tetőket építeni – mondta Graffin.

A tanulmány társszerzője, a NASA tudósa, Cyntia Rosenzweig rámutatott arra, hogy a klímaváltozás a következő évtizedek növekvő problémája lesz. Miközben manapság nyaranta átlagosan 14 napon át mérnek 32 Celsius-fok fölötti hőmérsékletet New Yorkban, néhány évtized múlva már átlagban 30 napon át lesz ilyen forróság.

MTI / mno

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 16. 07:32, szerda | Belföld

Átadták az M44-es gyorsforgalmi út M5-ös autópálya és Szentkirály közötti szakaszát

Átadták az M44-es gyorsforgalmi útnak az M5-ös autópályát és Szentkirályt összekötő több mint 30 kilométer hosszú új szakaszát, amelynek köszönhetően Kecskeméttől immár Békéscsabáig kétszer kétsávon közlekedhetnek az autósok

2025. Április 16. 07:28, szerda | Belföld

Tízből hat általános iskolás diák szakképzési intézményt választ

Már tízből hat diák az általános iskola nyolcadik évfolyama után szakképzési intézményt választ a továbbtanulásra

2025. Április 16. 07:25, szerda | Belföld

Az amerikai pénzügyminisztérium levette Rogán Antalt a szankciós listáról

Az amerikai pénzügyminisztérium levette Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert a szankciós listáról, ami világosan bizonyítja azt, hogy más szelek fújnak Washingtonban